W jaki sposób przygotować się do pracy zdalnej?

W jaki sposób przygotować się do pracy zdalnej?

Ten model zatrudnienia przestał być w ostatnich latach ciekawostką, która była wykorzystywana wyłącznie przez programistów i informatyków. Ze względu na pandemiczne zawirowania, praca zdalna stała się integralnym punktem w zarządzaniu każdego przedsiębiorstwa. Jesteśmy w stanie wykonywać swoje obowiązki zawodowe praktycznie z dowolnego miejsca na ziemi.

Przestrzeń domowa

Prawda jest jednak taka, że w dziewięćdziesięciu procentach pracujemy nie z Bahamów czy greckich wysepek, ale z własnych czterech ścian. Musimy w odpowiedni sposób przygotować naszą przestrzeń do czekających na nas wyzwań. Zanim to jednak nastąpi, warto przygotować się pod kątem technicznym. Każdy pracownik powinien posiadać odpowiednio skonfigurowanego laptopa, w zdecydowanie rzadszych przypadkach komputer stacjonarny. Do wykonywania obowiązków zawodowych niezbędne jest wdrożenie Microsoft 365, dzięki któremu jesteśmy w stanie bez najmniejszych problemów poradzić sobie z rozmaitymi zadaniami. Warto również pamiętać o telefonie komórkowym, zestawie słuchawkowych z mikrofonem do konferencji wideo, a przy okazji niektórych projektów także dodatkowym monitorze.

Wygoda i zdrowie za jednym zamachem

Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby jego podwładni byli skupieni niemal wyłącznie na swoich obowiązkach zawodowych. Siedzący tryb życia z całą pewnością nie pomaga w utrzymywaniu odpowiedniej kondycji. Dotyczy to zarówno tej psychicznej, jak i fizycznej. Można temu zaradzić na kilka sposobów. Z pewnością warto wprowadzić obowiązkową przerwę w ciągu dnia na kilkanaście minut spaceru na świeżym powietrzu, który z pewnością pozwoli oczyścić umysł i ciało. Nie zapominajmy jednak o tym, co dzieje się z naszymi plecami w trakcie tych kilku godzin przed komputerem. Wtedy powinniśmy wyposażyć swoją przestrzeń w ergonomiczny fotel, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej będzie nam we właściwy sposób funkcjonować.

Przestrzeń wyłącznie do pracy

Dobrze by było, jakbyśmy mogli przeznaczyć jeden pokój do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Prawda jest jednak taka, że nie każdy może sobie pozwolić na taką ekstrawagancję, szczególnie przy posiadaniu dzieci lub mieszkania w bloku. Można jednak poradzić sobie z takim problemem nieco inaczej. Z całą pewnością dobrym pomysłem będzie wykorzystanie biurka jako pewnego rodzaju bariery pomiędzy "gabinetem", a pozostałą częścią salonu. Nie warto pracować w tym samym miejscu, co spędzać wolny czas.