Jak automatyzacja procesów produkcyjnych zmienia sytuację na rynku pracy? Sprawdźmy!
Automatyzacja produkcji rewolucjonizuje rynek pracy na naszych oczach. Czy w takim razie to koniec pracy dla pracowników fizycznych w zakładach przemysłowych? Na czym konkretnie polega automatyzacja procesów produkcyjnych i jakie nowe szanse stwarza na rynku pracy? Postanowiliśmy to sprawdzić, tak więc zapraszamy do lektury!
Na czym polega automatyzacja produkcji?
Automatyzacja procesów produkcyjnych lub po prostu automatyzacja produkcji to proces, który doskonale wpisuje się w założenia rewolucji przemysłowej 4.0. Polega on na zastępowaniu pracy ludzkich mięśni praca maszyn na każdym etapie wytwarzania produktu, o ile jest to oczywiście możliwe. Proces wytwarzania każdego produktu opiera się na wielu powtarzalnych czynnościach, które dziś dzięki rozwojowi technologicznemu mogą za nas wykonywać maszyny. Te czynności to na przykład składanie kartonów, napełnianie opakowań, dokręcanie, rozkręcanie czy po prostu przekazywanie półproduktów na kolejne linie poszczególnych etapów produkcyjnych.
Dlaczego automatyzuje się zakłady produkcyjne?
To proste – aby zwiększyć ich wydajność, zoptymalizować koszty produkcyjne i ograniczyć ryzyko błędu produkcyjnego. Okazuje się, że ograniczenie czynnika ludzkiego w procesie produkcyjnym ma korzystny wpływ na jakość wytwarzanych produktów. Maszyny po prostu popełniają mniej błędów przy realizacji procesów produkcyjnych – są dokładniejsze i lepiej radzą sobie z wykonywaniem monotonnych czynności. W jaki sposób zastosowanie maszyn poprawia wydajność zakładu? Cóż – maszyny mogą pracować szybciej, nie potrzebują przerw i mogą pracować również w dni teoretycznie wolne od pracy. W tym momencie warto wspomnieć o optymalizacji kosztów produkcyjnych – oczywiście automatyzacja fabryki jest kosztowną inwestycją, jednak szybko zwraca się ona w postaci ograniczenia kosztów zatrudnienia pracowników.
Jakie szanse stwarza automatyzacja procesów produkcyjnych?
Jakie szanse na rynku pracy stwarza zachodząca automatyzacja produkcji? Wrocław, Kraków, Warszawa – to tylko kilka dużych polskich ośrodków przemysłowych, w których fabrykach możemy się o tym przekonać. Faktem jest to, że automatyzacja procesów produkcyjnych ogranicza liczebność załóg ludzkich w zakładach przemysłowych. Z drugiej jednak strony, to właśnie dzięki automatyzacji wzrasta zapotrzebowanie na wyspecjalizowane osoby – inżynierów, programistów, operatorów. Tak więc o ile faktycznie, przez automatyzację część osób sprawujących typowo fizyczne funkcje w zakładach może stracić pracę, o tyle skorzystają na tym absolwenci kierunków technicznych.